Jedną z możliwości zadbania o potrzeby seniorów, zwłaszcza osób schorowanych i niepełnosprawnych, jest umieszczenie ich w domach opieki. Są to placówki określane też jako domy spokojnej starości, które gwarantują dogodne warunki i całodobową opiekę. Starsi ludzie mogą tam znaleźć bratnie dusze i zawiązać nowe znajomości, dbać o rozwój intelektualny, leczyć się i poddawać rehabilitacji. Najlepsze domy opieki sporo kosztują, ale za to warunki w nich mocno przypominają domowe.

Prywatne domy opieki – cennik

Ceny wahają się w zależności od tego, co oferuje dom i ilu seniorów może przyjąć. W niektórych przypadkach opieka nad osobami starszymi jest naprawdę profesjonalna, na miejscu są lekarze specjaliści (zatrudniani przez placówkę lub współpracujący z nią), rehabilitanci, pielęgniarze, opiekunki i nie tylko. Charakterystyczne jest dążenie do zapewnienia każdemu z mieszkańców przynajmniej jednego prywatnego opiekuna. Dzięki temu nawet najbardziej schorowane osoby, wymagające całodobowego nadzoru, nie są ani na moment pozostawione samym sobie. Wszystko to ma jednak swoją cenę. Poza wspomnianymi kwestiami, na wysokość miesięcznego kosztu pobytu wpływ ma też lokalizacja. Im bliżej miasta położona jest placówka, tym wyższe bywają ceny. Dodatkowe opłaty dotyczą też wyposażenia obiektu, w niektórych domach bowiem można spotkać rozwiązania wspierające leczenie i rehabilitację, przez co pobyt przypomina wypoczynek w sanatorium.

Realizacja formalności

Rodzina seniora w pierwszej kolejności sprawdza, czy starszą osobę będzie stać na poniesienie opłat samodzielnie. Sprawdzenie cen możliwe jest dzięki temu, że większość placówek umieszcza cenniki w internecie lub udostępnia je na życzenie. Prywatne domy opieki cennik zawiera podsumowanie kosztów za wiele aspektów pobytu seniora przez określony czas. Oczywiście istnieje możliwość, by korzystać tylko z części udogodnień. Natomiast prawie zawsze w cenę pobytu wlicza się wyżywienie, całodobowa opieka, lekarstwa i kosmetyki, jak również różne inne przedmioty potrzebne starszej osobie na co dzień. Za pobyt może płacić senior ze swojej emerytury lub innego świadczenia, ale jak najbardziej całość opłat może pokryć ktoś z rodziny. Obecnie ceny pobytu w dobrych, polecanych domach spokojnej starości są wysokie, ale pozostają opłacalne, zwłaszcza w związku z korzystnymi warunkami. Osoby starsze mogą czuć się tam jak w swoim mieszkaniu, są otoczone przyjaciółmi i mogą realizować hobby, na które wcześniej nie miały czasu.